AKTUALNOŚCI
Neurobiology of empathy, 10-11 września 2018
2018-08-13

Otrzymaliśmy informację o sympozjum "Neurobiology of empathy", które odbędzie się w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN w dniach 10-11 września 2018. Rejestracja na to wydarzenie jest już otwarta na stronie: http://empathy.nencki.gov.pl/


Intencją organizatorów jest aby spotkanie zbliżyło psychologów i neurobiologów zajmujących się zachowaniami społecznymi, w tym empatią i otworzyło możliwość nawiązania trwałych współprac interdyscyplinarnych. Organizatorzy pragną aby było to wydarzenie otwarte dla studentów, tak aby i oni mogli zaprezentować swoje prace (w postaci plakatów) i skonsultować swoje wyniki z ekspertami.

FRM2019
2018-07-27

Otrzymaliśmy informację o zjeździe FRM2019, organizowanym przez zrzeszone wspólnie z nami w FENS narodowe stowarzyszenia badań układu nerwowego z Serbii, Rumunii i Turcji, który odbędzie się między 10 a 13 lipca 2019 w Belgradzie. Organizatory wzywają do przesyłania propozycji sympozjów, termin zgłoszeń to 1 września 2018. Zachęcamy do odwiedzenia strona internetowych FRM 2019: https://www.fensfrm2019.rs/symposia/

Uczeń I LO w Krakowie zwycięcą w Międzynarodowym Konkursie Neurobiologicznym „Brain Bee ”
2018-07-20

Jest na ogromnie miło poinformować, że Pan Piotr Oleksy, tegoroczny abiturient I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie zwyciężył w międzynarodowym konkursie wiedzy neurobiologicznej "Brain Bee" którego finał odbył się 8 lipca w Berlinie. Składamy serdeczne gratulacje Panu Piotrowi! Jego zwycięstwo jest najlepszym powierdzeniem sukcesu organizatorów polskiej edycji konkursu i ich wysiłku na rzecz popularyzacji neuronauk.

Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronach jednego z głównych organizatorów, Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika.

Prof. Daniel Wójcik członkiem komitetu CHET
2018-07-09

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że prof. Daniel Wójcik z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcelego Nenckiego został wybrany na członka komitetu kształcenia wyższego i szkoleń (CHET; https://www.fens.org/About-FENS/Governance/Standing--Special-Committees/CHET-Committee/ ), który koordynuje inicjatywy edukacyjne FENS, kierowane przede wszystkim do studentów i doktorantów. CHET jest jednym z trzech komitetów stałych FENS, powstał przez połączenie NENS oraz komitetu zajmującego się szkołami naukowymi.

3rd Central European Biomedical Congress
2018-07-06

Otrzymaliśmy informację o zbliżającym się trzecim Środkowoeuropejskim Kongresie Biomedycznym, który odbędzie się w dniach 15-18 września 2018 r. w Krakowie. Tegoroczny Kongres odbędzie się pod tytułem: „News on biomarker discovery and research innovations in medicine and biomedical sciences”.  Przedmiotem sesji naukowych będą między innymi: medyczne i pozamedyczne zastosowania marihuany, nowe substancje psychoaktywne, farmakogenomika, nanotechnologia w nanomedycynie, choroby neurodegeneracyjne i psychiczne, choroby rzadkie, otyłość i cukrzyca.

Więcej informacji znajduje się na stronach Kongresu: www.cebc.pl

2nd Human Brain Project Curriculum Workshop
2018-06-17

From 15 to 17 November, the Education Programme Office of the Human Brain Project will organise its 2nd HBP Curriculum workshop series – Research, Ethics and Societal Impact at Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden under the title “Dual Use and Responsible Research. Ethical Challenges”. This workshop aims to provide participants with insights on ethical aspects of dual-use research in neuroscience and Responsible Research and Innovation (RRI). The topics covered will include the chemistry of the brain and dual action of drugs, novel incapacitants, ethics awareness and engagement and RRI.

Further information about the workshop and the registration form are found HERE.

XIV Międzynarodowe Sympozjum Neurochemiczne
2018-05-22

W dniach 25-26 października 2018 roku w Warszawie w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN  odbędzie się XIV Międzynarodowe Sympozjum Neurochemiczne pt. „Molecular Basis of Pathology and Therapy in Neurological Disorders”. Szczegółowy program naukowy i informacje o Sympozjum znajdą Państwo na stronie: http://ncs2018.imdik.pan.pl/

Druk abstraktów planowany jest w czasopiśmie Folia Neuropathologica, ostateczny termin ich przesyłania (po wypełnieniu formularza na stronie internetowej) został przedłużony do 15 sierpnia 2018 roku.

2nd Neurogenesis Conference, 05 – 08 March 2019
2018-03-15

Sebastian Jessberger (University of Zurich) and Hongjun Song (University of Pennsylvania) are organizing the 2nd Neurogenesis Conference, which will take place from 05 – 08 March 2019 in Nassau, Bahamas. This conference will bring together leaders from diverse fields such as embryonic cortical development, adult neurogenesis, human imaging, and stem cell-based neural disease modelling to discuss recent advances in understanding the cellular and molecular mechanisms regulating neural stem cell activity, neuronal specification and functional significance of circuitries modified by the addition of new neurons. In addition, translational perspectives and implications for disease modelling will be covered. Confirmed Keynote Speakers include Jonas Frisén (Karolinska Institute) and Fred Gage (Salk Institute).

 

More information may be found here: https://www.fusion-conferences.com/conference85.php

 

5 Międzynarodowe Seminarium o Metodach Behawioralnych
2018-03-12

Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach organizuje kolejną, piątą już edycję konferencji „International Seminar on Behavioral Methods”. W tym roku konferencja odbędzie się w dniach 27-29 września 2018 w Krakowie. Zaproszeni wykładowcy z czołowych ośrodków badawczych w kraju i za granicą gwarantują wysoki poziom naukowy spotkania. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

Wszelkie informacje na temat konferencji są dostępne na stronie internetowej: http://www.behavioral-methods.pl/invitation/ .