1 / 3

NEURONAUKA W POLSCE

Neuronauka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauk przyrodniczych. Głównym jej celem jest zrozumienie podstaw działania mózgu i pozostałych elementów układu nerwowego, a także podłoża zjawisk psychicznych i zachowania człowieka oraz chorób psychicznych i zwyrodnieniowych układu nerwowego.

DZIAŁALNOŚĆ

PTBUN zrzesza osoby pracujące w  dziedzinie neuronauki, zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o układzie nerwowym i osiągnięciach naukowych w tej dziedzinie, prowadzi działalność popularyzatorską, szkoleniową i wydawniczą, oraz reprezentuje krajowe środowiska neurobiologów w kraju i za granicą.

POPULARYZACJA NAUKI

Światowy Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, której celem jest popularyzowanie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz jego działaniu w normie i patologii. Jej misją jest budowanie społecznej świadomości na temat znaczenia badań nad mózgiem.

Konferencja Aspects of Neuroscience na Uniwersytecie Warszawskim
2019-10-15

Otrzymaliśmy informację o konferencji organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii Uniwersytetu Warszawskiego. Poniżej link oraz bliższe informacje od organizatora:

Aspects of neuroscience jest coroczną konferencją naukową organizowaną na Uniwersytecie Warszawskim przez studentki i studentów związanych ze Studenckim Kołem Naukowym Neurobiologii UW. Wydarzenie łączący ze sobą sympatyków neuronauki z różnych obszarów. Są wśród nas studenci i naukowcy nauk przyrodniczych, ale i humanistycznych, co podkreśla jak bardzo interdyscyplinarny charakter ma nasza inicjatywa. IX Konferencja Aspects of neuroscience, która odbędzie się 22-24 listopada 2019 będzie największym w tym roku wydarzeniem w Polsce, związanym z neuronauką. Konferencja skupia przedstawicieli świata nauki: studentów, doktorantów, naukowców oraz gości honorowych z całej Europy, którzy wygłoszą specjalne wykłady dla uczestników. W tym roku mamy przyjemność gościć naukowców z tak prestiżowych uczelni jak Imperial College London czy University of Lisbon, reprezentujących takie dziedziny nauki jak psychiatria, neurofizjologia czy psychologia. Konferencja zgodnie z tradycją została podzielona na cztery bloki tematyczne: Neurobiology, Clinical, Cognitive oraz Computional.

Celem konferencji jest popularyzacja Neuronauki, integracja polskich studentów i naukowców z różnych dziedzin. Poszerzanie horyzontów oraz kompetencji młodych ludzi zainteresowanych neuronauką, umożliwiając im zdobycie wiedzy nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej, a przede wszystkim nawiązanie nowych kontaktów.

Prócz wysłuchania wykładów naszych gości honorowych oraz wzięcia udziału w warsztatach, na naszym wydarzeniu studenci mają okazje przedstawić wyniki swoich badań szerszemu gronu odbiorców w trakcie sesji plakatowej, w trakcie której Rada Naukowa wybierze najbardziej interesujące prace, które zostaną nagrodzone. Naszym zdaniem ma to kluczowy charakter, jeżeli chodzi o rozwój młodych ludzi zajmujących się nauką. Aktywny student to idealny kandydat do współpracy naukowej dla wielu gości naszej konferencji oraz członków Rady Naukowej.

Nagroda im. Jerzego Konorskiego przyznana
2019-09-27

Komisja powołana przy Komitecie Neurobiologii PAN i Polskim Towarzystwie Badań Układu Nerwowego pod przewodnictwem profesora Mariana Lewandowskiego zdecydowała o nadaniu nagrody im. Jerzego Konorskiego w 2019 roku pracy Generation of silent synapses in dentate gyrus correlates with development of alcohol addiction autorstwa Anna Beroun, Maria Nalberczak-Skóra, Zofia Harda, Małgorzata Piechota, Magdalena Ziółkowska, Anny Cały, Roberto Pagano i Kasia Radwańska, która ukazała się w czasopiśmie Neuropsychopharmacology (vol. 43, 1989–1999) 

Link do publikacji: https://www.nature.com/articles/s41386-018-0119-4

Serdecznie gratulujemy autorom zwycięskiej pracy!

21 edycja międzynarodowego konkursu Brain Bee - drugie miejsce Natalii Koc z Polski
2019-09-24

Podczas tegorocznej konferencji IBRO odbył się 21 międzynarodowy konkurs International Brain Bee World Championship. Uczennica z Polski, Natalia Koc z II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, zajęła drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 

     Międzynarodowy konkurs neurobiologiczny International Brain Bee World Championship 2019 odbył się w dniach 20-21 września w Daegu w Korei Płd. Nasza reprezentantka Natalia Koc zdobyła drugiej miejsce. Wyprzedziła ją reprezentantka Chin – Yidou Weng, trzecie miejsce zajęła uczennica z Iranu - Kamand Soufiabadi.

     Konkurs międzynarodowy odbywał się w języku angielskim i składał się z testu (45 pytań jednokrotnego wyboru i pytań otwartych), diagnozowania pacjentów na podstawie opisu chorób neurologicznych oraz filmów, rozpoznawania części anatomicznych mózgu i preparatów histologicznych (modele i preparaty ludzkiego mózgu) oraz pytań zadawanych bezpośrednio przez jurorów.

 

     Natalia Koc ukończyła w tym roku II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Pochodzi z Jeżowego, 40 km od Rzeszowa. W 2019 roku w konkursie Brain Bee na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim zajęła pierwsze miejsca. W konkursie międzynarodowym Natalia uzyskała 90.1 punktów na 100 możliwych.

     Natalia interesuje się szczególnie molekularnym podłożem pamięci, mechanizmem zegara biologicznego, biochemią i genetyką. Studia wyższe chciałaby podjąć za granicą na kierunku biochemia. W przyszłości chciałaby prowadzić badania naukowe. Chciałaby też nauczyć się programowania, ponieważ interesuje się też neuroinformatyką. Poza neurobiologią interesuje się fotografią, turystyką i rozwojem osobistym w celu zmaksymalizowania swoich zdolności kognitywnych. O konkursie dowiedziała się w liceum. Rozpoczęła zgłębianie tajemnic neurobiologii i temat ten wydał jej się szczególnie intersujący. W przygotowaniach do konkursu wspomagała Natalię p. Agnieszka Podgórska, nauczycielka biologii w II LO w Rzeszowie.

 

Więcej informacji o konkursie i jego laureatach pod linkiem (plik pdf)IBB post event press release. 

11 konferencja LNA - Lithuanian Neuroscience Association
2019-09-23

Otrzymaliśmy informację, że w dniu 29.11.2019 w Kownie odbędzie się jednodniowa konferencja Litewskiego Towarzystwa Neuronauk (LNA - Lithuanian Neuroscience Association). Termin zgłaszania abstraktów - 1.10 - 1.11.2019, opłata konferencyjna - 20 EUR (studenci - 15 EUR). Szczegółowy program oraz dokładniejsze informacje dostępne na stronie organizatora: LNA Conference 2019

12 Międzynarodowa Konferencja Measuring Behavior 2020
2019-09-20

Otrzymaliśmy informację, że 12 Międzynarodowa Konferencja "Measuring Behavior 2020" odbędzie się w Krakowie w dniach 27-29.05.2020. Termin nadsyłania abstraktów - 29.01.2020. Więcej informacji na stronie organizatora: https://www.measuringbehavior.org

HISTORIA POLSKICH BADAŃ NAD MÓZGIEM
NASI PARTNERZY I WYDAWNICTWA